Site Loader

Jedná se o označení bezdrátové komunikace v mobilních nebo počítačových sítích. Pracuje na principu frekvenčního pásma, je to tedy velmi levná, ale výkonná síť, bez toho, aniž by byly použity kabely. Jméno neboli název WI-FI je odvozen od Wirelles Fidelity (bezdrátová věrnost).
Wi-Fi není žádná novinka. V Americe se setkala herečka Hedy Lamarr (vlastním jménem Hedwig Eva Maria Kiesler) a hudební skladatel George Antheil a vyslechli na jednom večírku to, že Němci vyrábějí torpéda řízené rádiově. Společně přišli na to, že pokud by mohli přeladit vysílač i přijímač pomocí rádiové cesty, mohli by tyto torpéda odchylovat z dráhy. Využili k tomu děrnou pásku. Antheil složil totiž hudbu pro film, kde Lamarr hrála a Antheil potřeboval, aby v hudbě hrálo synchronně 16 klavírů. Nechali si tento vynález roku 1942 patentovat a bezplatně ho nabídky US Navy, která ale tento patent ve 2.světové válce nevyužila. Ve 20.století, mezi lety 60.-80. byla tato technologie používaná pouze pro vojenské účely. Na počátku 80.let 20.století bylo umožněno veřejnosti, aby ji také využívala.
panáček s wifi
 
Pojmy, které souvisejí s Wi-Fi
·         Access Point – přístupový bod (AP), určen k řízení komunikace mezi zařízeními Wi-Fi
·         Firewall – zamezuje přístupu na počítač nebo síť nepovolaným osobám
·         Home gateway – je to brána, která spojuje dvě různé sítě, směruje router
·         WISP– kombinuje příjem dat a nastavuje router pro LAN výstupy
 
Problém Wi-Fi je takový, že se šíří i mimo objekt či budovu, a proto je možné se na ni připojit pod podvodným heslem. Zabezpečení sítě se vyvíjelo postupně a některé starší sítě, mají pouze omezené zabezpečení. U takových případů se využívá např. Virtuální privátní síť.
 
Zabezpečení bezdrátových sítí bych rozdělila do dvou skupin: ŠIFROVÁNÍ a AUTORIZACE.
 
Vzájemný soulad zařízení zajišťuje IEEE 802.11

Standart Označení Pásmo Max. rychlost Mbit/s Vrstva
IEEE 802.11   2,4 2 DSSS
IEEE 802.11 a Wi-Fi 1 5 54 OFDM
IEEE 802.11 b Wi-Fi 2 2,4 11 DSSS
IEEE 802.11 g Wi-Fi 3 2,4 54 OFDM
IEEE 802.11 n Wi-Fi 4 2,4 nebo 5 600* OFDM, MIMO
IEEE 802.11 ac Wi-Fi 5 2,4 nebo 5 1800 OFDM, MIMO

V dnešní době se začala využívat Wi-Fi 5, která překonává stávající síť Wi-Fi 4, tedy 4G (LTE). Jde vlastně o zvýšení přenosové rychlosti, měla by být používána jak mobilními telefony, chytrými auty, roboty nebo na přenos holografických telefonátů či konferencí.
Je ale i zranitelnější než 4G.
obrázky pod mobilem
 
Bezdrátová síť má velmi bohatou minulost i současnost. Každý den ji využije každý z nás a je jedno, jestli se jen tak bloumáte internetem anebo hrajete počítačové hry.