Site Loader

Loket je starobylé, původně královské město, vystavěné na tom nejúžasnějším místě, jaké může řeka Ohře nabídnout. Tehdejší stavitelé mistrně využívali terénu k tomu, aby poskytoval útočiště, zázemí, opěrný bod a zároveň přehled, co se děje v blízkém okolí. Obří meandr Ohře, který obtáčí ze všech stran mohutné skalisko, je pro stavbu malého městečka se strážním hradem ideální, a tak tu mohla vyrůst ve 12. století kamenná pevnost.

krásný hrad Loket

Hrad Loket byl a je kamennou pevností se vším všudy, v raném středověku bránil území před vpádem nájezdníků od západních hranic království, ovšem byl také nechvalně proslulý jako pevnost pro uvěznění nepohodlných či nezvaných osob. První z nich byl budoucí král a římský císař Karel IV, který se za kamennými zdmi ocitl proto, aby jeho otec Jan Lucemburský zabránil možnému Karlovu dosazení na trůn ze strany nespokojené šlechty.

Hradní objekt se jako vězení osvědčil a poté, co v období baroka a klasicismu přestaly být hrady lukrativními sídly a Loket se proměnil v obilnou sýpku, se v roce 1822 stal opět věznicí. Takto sloužil neuvěřitelných 125 let!

Poznejte obě strany mince

Městská památková rezervace Loket je jednou z nejzajímavějších a nejmalebnějších v Evropě. Můžete se o tom přesvědčit sami, pokud si tu sjednáte nocleh. Hrad Loket ubytování sice neposkytuje, ale přespat můžete v penzionu na náměstí T. G. Masaryka.

Loket nad Ohří

Vyplatí se vydat za město do Revoluční ulice, odkud je na celý komplex fantastický výhled, anebo si vypůjčit kánoe či raft a splout si Ohři z Lokte alespoň do Karlových Varů, nebo ještě dál, k peřejím Hubertus a Kyselka. Podél Ohře také vede cyklostezka a výlety na kolech vás také jistě osloví.

Druhou stranou mince – tou škaredou – se může stát prohlídka hradních vězeňských cel, a tak tu alespoň získáte představu, jaké podmínky tu museli snášet vězni po celou dobu mnohaletého pobytu. Někteří dokonce až na doživotí.