Site Loader

Asi v každé rodině existuje nějaký kutil. Člověk, který předělá nějakou místnost či garáž na dílnu, kde tráví většinu volného času řezáním, broušením, stloukáním a celkově zlepšováním věcí do domácnosti, a nejen do ní.

Je jasné, že takový člověk potřebuje i vhodnou výbavu. Základem je samozřejmě kladivo a šroubovák, ale to rozhodně nestačí. Někdy je nutné něco zapilovat, tak se použije pilník. Jindy je zase potřeba šmirgl papír, aby se vyrovnal povrch. A to není ani řeč o drobnostech, jako jsou různé druhy šroubků, hřebíčků, skobiček a podobně.

pila2

Jedním z méně obvyklých nástrojů je potom pila, a to nejen ta klasická. Ta je obvykle asociována se dřevem, či spíše s jeho řezáním, ale je to skutečně vše, co dokáže?

Někdy se člověk dostane do situace, kdy potřebuje nařezat nějaký pevný materiál na kusy. Může to být kov, který chce použít na plátění, může to být dřevo. V takových případech je obvykle používána elektrická kotoučová pila, zvaná také cirkulárka.

Zdá se jako poměrně jednoduché zařízení, avšak brzy zjistíme, že existuje například celá řada kotoučů, které je možné použít. Obvykle jsou řazeny podle velikosti či materiálu, na který jsou určeny. A je jasné, že nikdo je nevyužije úplně všechny. Stačí si vzít pilový kotouč na kov. Jaké ten má využití?

pila1

Jak již jeho jméno napovídá, používá se, pokud potřebujeme rozřezat kov. Ale jak často to většina kutilů potřebuje? Příliš často ne. A jistě, jde ji použít i na měkčí materiály, avšak je nutné počítat s tím, že podobně jako jiné nástroje, i pila se používáním opotřebovává. Její zuby se obrušují a tupí a po nějaké době zjistíte, že už neřeže tak dobře jako kdysi.

Je také nutné si uvědomit, že tyto speciální kotouče na kov nejsou nejlevnější, a je tedy dobré je používat jen na práci, na kterou jsou určeny. Proto jsou pro většinu lidí zbytečnou investicí. Avšak najdou se i takoví, kteří je využijí. Patříte i vy mezi ně?