Site Loader

Některé půjčky lze považovat za zbytečné, jiné jsou naopak řešením, zvláště v případech, kdy sázíte na jistotu. V životě se stávají situace, kdy vám větší obnos vypomůže vyřešit bydlení, zakoupit pozemek nebo dům určený k rekonstrukci. Rozhoduje při tom především finanční gramotnost, tehdy si lidé dokážou předem vypočítat, kolik přeplatí, zda se jim to vůbec vyplatí, event. jak rychlá bude návratnost investice v případě pronájmu, nákladů do renovace objektu, nebo do jeho vybavení.
vánoční stromek s dárky.jpg

Předvánoční tlak

Zajímavé výsledky přinesla statistika, která využila zkušeností předních světových psychologů. Jednalo se o průzkum veřejného mínění zorganizovaný ve dvou rozdílných ročních obdobích, který se týkal drobných spotřebitelských úvěrů a čerpání financí z kreditních karet.
První průzkum se uskutečnil v období pozdního léta, kdy jsou lidé většinou již odpočatí po dovolené. Koncem srpna přichází obecně doba útlumu – lidé se nestresují kvůli dovolené a neplánují žádné větší výdaje v domácnosti. V této době je zájem o drobné úvěry minimální.
Druhý průzkum proběhl dva týdny před vánočními svátky, kdy narůstá tlak na řadu lidí, kteří se rozhodují, čím obdarovat své blízké. Vánoce totiž představují sice nejpohotovější svátky v roce, ovšem neplatí to pro každého. Mnoho lidí se v této době zbytečně stresuje a neví si rady, jaké dárky koupit. Tisíce lidí v Česku pak dokonce sáhnou po spotřebitelském úvěru (většinou do 30 tisíc korun). Před vánocemi vzroste počet menších půjček řádově až o stovky procent.
ekonomický tlak.jpg

Finanční gramotnost

Někteří finanční poradci navrhují zvýšit finanční gramotnost současné populace již v rámci školní výuky. Školou povinné děti se nazpaměť biflují řadu pouček, musí si zapamatovat údaje, které pak v životě vůbec nevyužijí, např. některé letopočty z dějin starověkého Říma by se daly považovat za volitelný předmět, zatímco by dětem pomohla praktická výuka znalostí úrokových sazeb a druhů úvěrů. Často se totiž stává, že právě před vánočními svátky roste počet nevýhodných půjček, lidé si mezi sebou zaměňují druhy úroků, neví vůbec, co je to RPSN, nedovedou si předem vypočítat, kolik ve skutečnosti na úvěru přeplatí.