Site Loader


Pobyt v Portugalsku začíná v Lisabonu. Toto nejzápadnější hlavní město na evropské pevnině má každému cestovateli co nabídnout.

Cesta do Lisabonu je snadná, asi tříhodinový přímý let je komfortní a letiště se nachází pouhých 6 km od centra metropole. Pokud plánujete cestovat, hned na letišti si můžete půjčit auto. Pro pobyt v Lisabonu si vystačíte s taxíkem anebo místní hromadnou dopravou. Přímé letenky do lisabonu jsou běžně lehce dostupné a není problémem najít i letenky za velice výhodné ceny.

Samotné historické centrum tohoto města určitě uchvátí všechny milovníky starých časů. Kořeny města sahají až do 12. století př. n. l., kdy zde bylo fénické obchodní středisko. Místem se prohnaly války a pod vládou Římanu zde vzniklo ohnisko křesťanství na Pyrenejském poloostrově.

Belémská věž

Z novověku je nejzásadnější událostí katastrofální zemětřesení v roce 1755, které spolu s následnými požáry a tsunami zničilo velkou část města. Ztráty na životech byly katastrofální, a i přesto se podařilo během poměrně krátké doby město oživit. Bohužel ani následující období, kdy začátkem 19. století ve městě řádila napoleonská vojska, nebyla pro místní lid přívětivá. Následné modernizační zákony způsobily vyloupení řady klášterů a kulturních institucí. K dobrému se situace obrátila až v polovině 19. století, kdy začala překotně nová výstavba města, vznikaly nové instituce, kulturní centra a parky.

noční Lisabon

Hrad svatého Jiřího stojí na nejvyšším bodě městského vrchu v nejstarší čtvrti Alfama a je to nejčastěji navštěvovaná památka města. Po zemětřesení byla tato původně maurská pevnost zrekonstruovaná do současné podoby.

Město je proslulé i svou dopravou a staré tramvaje, které se proplétají městem a doplňují jeho atmosféru, jsou velice vyhledávanou atrakcí. Stejně tak přitahují návštěvníky i staré funkční výtahy, ten nejvyhledávanější Elevador da Santa Justa pochází z dílny Eiffelova žáka a vznikl v roce 1902.

Po většinu roku žije město fotbalem. Přítomnost tří předních fotbalových klubů podstatnou měrou ovlivňuje ráz novodobého Lisabonu.