Site Loader

Dospělí potřebují denně 300-350 mg hořčíku, ten spouští řadu procesů v těle. Jeho nedostatek se projevuje různými varovnými signály, například prostřednictvím nočních křečí v nohou. Poruchy spánku, únava, syndrom dráždivého tračníku, migréna a bolesti hlavy mohou být také způsobeny nedostatkem tohoto prvku.
Naše tělo potřebuje hořčík pro optimální spalování sacharidů a tuků. Proto je jeho určitý nedostatek příčinou přílišného tloustnutí nebo neschopnosti zhubnout.
Nedostatek magnesia může dokonce podporovat rozvoj diabetu II. stupně a může vést k horší hladině cukru a následnému poškození srdce a cév, a to i v případě přítomnosti cukrovky. Nedostatek může také v mnoha případech zabránit hojení.
skořápkové plody

Které potraviny mají hodně hořčíku?

Mnoho konvenčních potravin obsahuje hořčík. Jako jednoduché pravidlo si zapamatujte, že celá zrna, ořechy a semena jsou bohaté na tento prvek.

●     Celozrnné produkty: celozrnný chléb, celozrnná rýže a celozrnné těstoviny
●     Ořechy, jako jsou lískové ořechy a kešu
●     Semena jako slunečnice a také kukuřice
●     Obiloviny, jako je proso, oves, poživatelné otruby
●     Luštěniny: hrách, čočka, fazole a zejména sója

Také v kakau je teoreticky dostatek magnesia. V čokoládě však v tom množství tuku a cukru mnoho hořčíku není a nelze proto čokoládu označit za vhodného dodavatele tohoto prvku.

Projevuje se nedostatek hořčíku průjmem?

Mnoho poruch zažívacího traktu, jako je zácpa, může být způsobeno nedostatkem hořčíku. Příčinou může být samozřejmě i nezdravá strava a příliš málo cvičení.
Protože magnesium ovlivňuje trávení a mnoho dalších metabolických procesů, měl by ho každý člověk dostatečně absorbovat. Ale dávejte si pozor, předávkování doplňků na bázi hořčíku rychle vede k průjmům, kterých je třeba se vyvarovat.
Ale to je také naopak. Podrážděná střeva s nejasnými a měnícími se příznaky, jako je průjem, zácpa a křeče, může naznačovat jeho nedostatek. Každý, kdo trpí těmito příznaky po delší časové období, by se měl poradit se svým lékařem.
zánět slepého střeva

Ohrožuje nedostatek hořčíku srdce?

Naše srdce je nejdůležitější sval v těle a svaly jej potřebují. Takže nedostatek hořčíkového prvku nejen poškozuje svaly, ale i srdce. Srdeční arytmie jsou jen jedním příkladem z mnoha negativních účinků nedostatku látky na srdce.