Site Loader

Je to každoroční přehlídka gay hrdosti a kultury. Odehrává se pokaždé v létě ve větších městech nebo hlavních městech, ale poslední roky se krom Prahy odehrál pride například i v Plzni nebo Ostravě, i když ne v takovém měřítku. Přehlídka je všeobecně vnímána jako demonstrace kultury nejen homosexuálů, ale i jiných sexuálních menšin jako například bisexuálů či trangenderů. Nesmí se však vnímat jako vnucování kultury heterosexuální společnosti, ale spíš jako připomínka toho, že jiná sexualita a možnost volby partnera nebyla vždy dostupná. Jde o průvod, který si každoročně připomíná utrpení a boj, jež musely sexuální menšiny svádět. Mimo to je však přehlídka doprovázena hudbou a bujarými oslavami, na které jsou zváni všichni, i když nejsou LGBT+. Pride zahajuje průvod městem ze středu na otevřené prostranství, kde se na další týden postaví “ duhový“ tábor.
pride vlajka

Hrozní něco během přehlídky.

Samozřejmě ještě dnes se jedná o téma, které nesdílí souhlas se všemi. Přehlídky jsou doprovázeny policií, která má za úkol účastníky chránit před homofobními radikály. Během období pride se vytvářejí různá uskupení odpůrců LGBT+ komunity a snaží se klidný průběh události narušit. Jedná se většinou buď o zastánce tzv. tradiční rodiny, jež se bojí faktu, že rodinu dnes již nemusí tvořit pouze matka, otec a dítě, ale je možností víc jako třeba matka, matka dítě, nebo otec, otec, dítě. Druhou větší skupinou odpůrců průvodu jsou homofobové. Homofob je člověk, jež má z faktu, že se mohou mít rádi stejná pohlaví stejně jako opačná, upřímnou hrůzu, ale většinou si ji nepřipouští. Vyráží tak podpořit odpor vůči komunitě. Účastníci průvodu však mohou být v klidu, jelikož v naší zemi nikdy nedošlo k přímému střetu mezi tábory. U nás probíhají oslavy poklidně.
gay průvod

Kdy a kde se přehlídky konají?

Pride month je označení pro měsíc, kdy přehlídky celosvětově začínají. Jedná se o měsíc červen. Přehlídky začínají v USA, kde je komunita nejsilnější, a postupně pokračují dál na východ do Evropy. U nás připadá datum většinou na začátek srpna a hlavní průvod se vždy konal v Praze, jelikož Praha má největší komunitu gayů a lesbiček v České republice. Je však pravdou, že za poslední roky se konal nejenom v Praze, ale i plzeňské a ostravské LGBT+ komunity si zorganizovaly vlastní pochod.