Site Loader

Nevhodně zvolená barva umělého světla může způsobit dokonce vážné zdravotní problémy. Měli bychom tomuto důležitému ukazateli věnovat dostatečnou pozornost, mnozí lidé si totiž vůbec neuvědomují, jak lidský organismus reaguje na chladné nebo teplé barvy bílého světla.

žárovka

Jak velký vliv má barva umělého osvětlení

Jestliže vybíráte vhodnou LED žárovku E27 lightpak.cz, zářivku, nebo jiný světelný zdroj do domácnosti, zpravidla narazíte na obalu výrobku na údaj, který poměrně stroze oznamuje: barva světla teplá nebo studená bílá, případně neutrální. Co si pod tím představit a jak s tímto údajem operovat?
Teplá bílá – odpovídá hodnotě teploty chromatičnosti zhruba od 2700 K do 4000 K. Na lidskou psychiku působí jako uklidňující prvek, navozuje stav odpočinku a přípravy na následný spánek. Teplotu 2700 Kelvinů bychom naměřili při denním světle v průběhu východu nebo západu slunce a při této teplotě se také tvoří dostatečné množství hormonu melatoninu, který organismus člověka i zvířat připravuje do zmiňované spánkové fáze.
Neutrální bílá – ve spektrálním sloupci se nachází mezi teplou a studenou, a to v hodnotách zhruba mezi 4000 K a 5400 K. V přírodě tomu odpovídá denní sluneční svit za jasné či polojasné oblohy v dopoledních hodinách. Osvětlovací technika této barvy světla se nejlépe hodí do chodeb, vstupních vestibulů a hal, schodišť a také toalet, koupelen a pracovních částí kuchyní. Neutrální bílá se také vyskytuje u některých špičkových výrobků v automobilovém průmyslu pro přední světlomety.

LED dioda

Studená bílá – odstíny od 5500 K až do 6500 K umělého světla svítí lehce namodralým tónem, který připomíná denní světlo za oblačného počasí anebo horské slunce na jasné obloze. Tento odstín je ideální pro zvýšení pozornosti při práci a měli bychom jej využít zejména u psacích stolů, při práci na počítači, a to včetně nastavení světelných podmínek na samotném monitoru PC nebo notebooku, dále v kancelářích a manuálních pracovních provozech. Není však vhodný pro odpočinek a relaxaci, zvláště několik hodin před ulehnutím ke spánku – rozhodně nepatří do lampiček k nočním stolkům, do dětských a obývacích pokojů.